FAQ dla nowicjusza.
Lista dyskusyjna.
Historia Serwisu.
Trofea Serwisu.
Książkowy niezbędnik...
Linki i strony polecane.
Księga gości
(obejrzyj/
dopisz się).
Mapa serwisu.
kontakt
CHAT
 


 
Hieremias Cosacorum terror - Dux et princeps visnioviecus - Michaelis Primi Regis Poloniae Progenitor - ab A.D. 1653 depositus

Tak wielki urzędem (niestety tylko nim) syn uczcił swego ojca. Syn ów to nikt inny, jak sam MICHAŁ I KORYBUT król Polski, a ojcem onym jest Jeremi książę Wiśniowiecki i o nim traktować będzie ten tekst. Zaiste mało w historii Polski jest tak interesujących i zagadkowych postaci. Pierwszy co do bogactwa magnat Rzeczpospolitej, doskonały gospodarz i wybitny wódz, uczczony przez Sienkiewicza w "Ogniem i Mieczem". Do dziś budzi spory historyków. Wielu z nich go szanuje i chwali (m.in.Widacki, Tomkiewicz, Kubala), równie wielu nienawidzi i często posuwa się w tym do zwykłych oszczerstw i kłamstw.
Paweł Jasienica widzi w nim bezwzględnego obrońcę "starego porządku" i wroga układów. Ostatni system uznał Jeremiego za niepoprawnego politycznie i dlatego celowo go pomijano w szkolnych podręcznikach do historii Polski, a nawet nazwano "katem narodu Ukraińskiego". Podobnie postąpił reżyser filmu "Ogniem i Mieczem" - Jerzy Hoffman, z tym, że on wykreował go na żądnego krwi mordercę "biednych chłopów".
Mimo tak dużego zainteresowania tą postacią jego biografia jest dla nas pełna zagadek: nie znamy ani jego twarzy, ani jego daty i miejsca urodzenia, nie wiemy co było przyczyną jego śmierci, a co gorsza nie mamy pewności, czy zwłoki znajdujące się na Świętym Krzyżu są autentyczne, czy są to czyjeś zwłoki czczone przez pomyłkę. Brak po nim chociażby najdrobniejszej pamiątki.
[Jeżeli nie wiesz kim był Jarema - skorzystaj z naszego FAQ.]

Strona numer 1 w rankingu magazynu "Wprost" Intermedi@.
Strona i jej treść stanowi własność autora. Powielanie i używanie, zarówno strony, jak i jakiegokolwiek z jej elementów w celach innych niż informacyjne i bez wiedzy oraz zgody autora jest zabronione!
© 1999/2000/2001/2002/2003 Jakub Pączek
 
Ustaw serwis jako:Ustaw Jareme jako Home!Start Dodaj Jareme do Ulubionych!Ulubione