Hieremias Cosacorum terror - Dux et princeps visnioviecus - Michaelis Primi Regis Poloniae Progenitor - ab A.D. 1653 depositus

Tak wielki urzędem (niestety tylko nim) syn uczcił swego ojca. Syn ów to nikt inny, jak sam MICHAŁ I KORYBUT król Polski, a ojcem onym jest Jeremi książę Wiśniowiecki i o nim traktować będzie ten tekst. Zaiste mało w historii Polski jest tak interesujących i zagadkowych postaci. Pierwszy co do bogactwa magnat Rzeczpospolitej, doskonały gospodarz i wybitny wódz, uczczony przez Sienkiewicza w "Ogniem i Mieczem". Do dziś budzi spory historyków. Wielu z nich go szanuje i chwali (m.in.Widacki, Tomkiewicz, Kubala), równie wielu nienawidzi i często posuwa się w tym do zwykłych oszczerstw i kłamstw.
Paweł Jasienica widzi w nim bezwzględnego obrońcę "starego porządku" i wroga układów. Ostatni system uznał Jeremiego za niepoprawnego politycznie i dlatego celowo go pomijano w szkolnych podręcznikach do historii Polski, a nawet nazwano "katem narodu Ukraińskiego". Podobnie postąpił reżyser filmu "Ogniem i Mieczem" - Jerzy Hoffman, z tym, że on wykreował go na żądnego krwi mordercę "biednych chłopów".
Mimo tak dużego zainteresowania tą postacią jego biografia jest dla nas pełna zagadek: nie znamy ani jego twarzy, ani jego daty i miejsca urodzenia, nie wiemy co było przyczyną jego śmierci, a co gorsza nie mamy pewności, czy zwłoki znajdujące się na Świętym Krzyżu są autentyczne, czy są to czyjeś zwłoki czczone przez pomyłkę. Brak po nim chociażby najdrobniejszej pamiątki.
[Jeżeli nie wiesz kim był Jarema - skorzystaj z FAQ.]


Strona numer 1 w rankingu magazynu "Wprost" Intermedi@.

Szukaj na stronie:
Powiadamiaj o aktualizacjach:
[Mapa serwisu.]
[Instrukcja obsługi.]
Merkuriusz Polski abo angielskim zwyczajem zwane NEWS'y:
PYTANIE
Czy według ciebie Jarema był bohaterem?

Tak.
Nie.
Nie mam zdania na ten temat !
11 lat Jarema.art.pl!!!
wiadomość z: 20.08.2010, 01:30:00
wpisał: Jakub Pączek


Dziś obchodzimy 359. rocznicę śmierci Jaremy, a za razem 11. rocznicę istnienia tej strony... W przyszłym roku 360. rocznica śmierci Jaremy, a w 2012 (na Euro w Polsce i na Ukrainie ;) 400. urodziny księcia Jeremiego. Może to okazja na jakiś zjazd?!

Gdyby ktoś chciał się dołączyć i zorganizować jakąś imprezę?! Wiecie, gdzie mnie szukać!
więcej: http://www.Jarema.art.pl/Bib.htm

nowy adres www.wisniowiecki.com
wiadomość z: 05.11.2009, 23:56:32
wpisał: Jakub Pączek


Od dziś strona będzie funkcjonować pod nowym adresem - www.wisniowiecki.com i z nowego serwera. Adres ten mam od lat, ale dopiero dziś znalazła się chwila na przenosiny. Postaramy się zachować historyczny adres serwisu. Teraz będzie szybciej, lepiej i będą adresy e-mail @wisniowiecki.com dla zasłużonych.
więcej: http://www.Jarema.art.pl/Bib.htm

Mamy 10 lat!!!
wiadomość z: 24.07.2009, 20:35:57
wpisał: Jakub Pączek


W tym roku Jarema.art.pl kończy 10 lat! Dzięki wszystkim, szczególnie Stefanowi Świetliczko, Justynie Chyżyńskiej i innym. Nic dodać nic ująć... Jesteśmy najstarszą historyczną stroną WWW w polskim internecie.
więcej: http://www.Jarema.art.pl/Bib.htm

List otwarty X.Isakowicza-Zaleskiego w sprawie przyznania doktoratu H.C. Wiktorowi Juszczence...
wiadomość z: 19.04.2009, 23:02:35
wpisał: Jakub Pączek


Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski wystosował następujący apel w sprawie planowanego przyznania doktoratu Honoris Causa KUL Wiktorowi Juszczence, urzędującemu prezydentowi Ukrainy

W marcu b.r. media podały informację o tym, że Katolicki Uniwersytet Lubelski, w związku z obchodami 440-lecia podpisania aktu Unii Lubelskiej, zamierza nadać doktoraty honoris causa pięciu prezydentom państw, których współczesne terytoria należały w przeszłości do I Rzeczypospolitej. Jednym z przywódców, którego ma spotkać ten zaszczyt, jest prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

W naszym najgłębszym przekonaniu, jest to poważny błąd, który - w przypadku realizacji zamierzeń - obdarzy niezasłużonym zaszczytem człowieka dającego wielokrotnie wyraz swoim daleko idącym sympatiom wobec ukraińskiego ruchu szowinistycznego spod znaku OUN-UPA, jak i korzystającego z politycznego poparcia działających współcześnie organizacji wprost odwołujących się do tradycji faszyzmu ukraińskiego. Błąd ten również, co być może jest najważniejszym aspektem całej sytuacji, położy się cieniem na reputacji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, instytucji tak zasłużonej dla sprawy polskiej, zwłaszcza zaś dla polskiej historii, dzierżącej wysoko sztandar prawdy także w czasach, kiedy historię tę zakłamywano z powodów ideologicznych.

Podpis pod tym listem można złożyć na stronie Księdza Tadeusza pod adresem http://isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=14&nid=38. Zachęcam...

9 lat Jarema.art.pl!
wiadomość z: 14.08.2008, 09:18:58
wpisał: Jakub Pączek


I tak oto już 9 lat trwa www.Jarema.art.pl. Zdaje się, że jest najstarszą istniejącą bez przerwy stroną o tematyce historycznej w Polsce. Przeżyliśmy kilka portali, rządów, wojen, magazyn WWW i .net, ktore oniegdyś o Jaremie pisały... Ja zdążyłem skończyć liceum i studia, kawałek życia. Pozdrawiam gorąco wszystkich, którzy w jakiś sposób mi pomogli prowadzić serwis i dziękuję. Mimo, że trochę ostatnio wszystko przygasło. Za rok będzie 10 lat.
więcej: http://www.Jarema.art.pl/Bib.htm

Jarema trwa!
wiadomość z: 27.07.2007, 11:57:48
wpisał: Jakub Pączek


Serwis trwa chwale, już niedługo będzie 8 lat, myśle, że w kategorii stron historycznych i edukacyjnych jest to swego rodzaju fenomen. Fakt, ostatnio nie było dużu zmian, ale tu niestety leży też wina tych psubraci, którzy uważając wszystko co znajduje się w serwisie za dobro publiczne pokopiowali teksty, zdjęcia do różnych wikipedii i ściąg oraz na swoje strony, jakby grzeczne pytanie cyz mogą (nigdy nie odmówiłem) coś kosztowało. Niech będzie klątwa... Z racji tego odechciewa się ciągle dodwać nowe materiały, tylko po to by ktoś je powielał. Z racji także moich studiów na dwóch kierunkach nie mam - nie łgając - zbyt wiele czasu. Mam jednak nadzieje, że treść spełnia swoją funkcje, a forma, forma jest drugorzędna...

Pozdrawiam wszystkich, którzy są z Jaremą od początku, sponsorów, współautorów....
więcej: http://www.Jarema.art.pl/Bib.htm

5 lat.
wiadomość z: 19.10.2004, 11:21:25
wpisał: Paczek.com


No tak - to już pięć jak... Chyba za długo, chyba za duża część mojego życia na to poszła. Choć nie da się ukryć Jaremie zawdzięczam wiele.
Szkoda tylko, że czas nie dopisuje i strona tak stoi, a materiałów u mnie sporo.
Co pewien czas wraca do mnie wniosek żeby ją skasować raz a porządnie.
więcej: http://www.Jarema.art.pl/Bib.htm

Artykuł Jurija Rudnickiego.
wiadomość z: 06.01.2004, 11:59:57
wpisał: Jakub Pączek


Legendarny artykuł Jurija Rudnickiego dorobił się pod koniec ubiegłego roku, nareszcie, polskiej wersji, którą zawdzięczamy Panu Jackowi Lenkiewiczowi z Krakowa.
Wkrótce powinna pojawić się na stronie, póki co wymaga kilku poprawek z mojej strony i autoryzacji autora.
więcej: http://www.Jarema.art.pl/Artykuly.htm

Portret Gryzeldy z Zamoyskich Wiśniowieckiej!
wiadomość z: 09.04.2003, 09:25:44
wpisał: Jakub Pączek


Okazało się, że jednak gdzieś jest zachowany portret żony Jaremy. Znajduje się w Zamojskim Muzeum, niestety w magazynie, a jego reprodukcję odnalazła Justyna Chyżyńska. Można ją ściągnąć z downloadu listy dyskusyjnej.
więcej: http://www.Jarema.art.pl/Lista.htm

Recenzja strony w magazynie WWW 05/2002.
wiadomość z: 22.02.2003, 00:01:46
wpisał: Jakub Pączek


Kogo interesują dzieje Jeremiego Wiśniowieckiego powinien skorzystać z okazji. Choć strona dotyczy jednej postaci, nie jest monotonna dzięki ciekawemu sposobowi prezentacji zdjęć, map i tekstu. Polecamy!Marcin Świderski
więcej: http://www.Jarema.art.pl/C.htm

Nowe szaty Księcia.
wiadomość z: 21.02.2003, 23:42:12
wpisał: Jakub Pączek


Od dziś zmienia się oprawa graficzna strony głównej i menu. Nie zmieniają się podstrony, bo po pierwsze byłoby to karkołomne, po drugie nie ma czasu. Zresztą podstrony trwają niezmienione od 1999 roku w większości przynajmniej. Stary wzór nie ginie - wystarczy na starcie go wybrać, a będzie się oglądać WWW w dawnym kształcie, moża zwiedzać stronę także w wersji z 2000 roku.Zmiana szaty wiąże się z przejściem w paru partiach architektonicznych na PHP, dzięki czemu będzie możliwe np. dodawanie newsów przez kogoś innego niż JA i bez edycji kodu. Teraz może to robić praktycznie każdy, znając hasło.Mam nadzieję, że nowy deezajn się spodoba. Jest taki bardziej w moim współczesnym stylu.

Zmień design? [AD 2003] [AD 2001] [AD 2000]
więcej: http://www.Jarema.art.pl/Bib.htm

Strona i jej treść stanowi własność autora. Powielanie i używanie, zarówno strony, jak i jakiegokolwiek z jej elementów bez wiedzy i zgody autora jest zabronione!
Jakub Pączek © 1999-2013
autor poleca:
PKL WEDESIGN projekty stron WWW
inne strony i wymiana bannerów w dziale Linki