Erotyczne anegdoty z epoki.


Kliknij na obrazki, aby je powiększyć.

[Jan Kazimierz, portret pędzla Daniela Schultza]
Jan Kazimierz, portret pędzla Daniela Schultza

Czy wiesz, że...

Rzeczony już w jednej z rubryk tej strony Leszek Czarny, był najprawdopodobniej impotentem lub homoseksualistą, gdyż jego małżonka skarżyła się Papieżowi, że nie spełnia on należycie swych obowiązków w łożu.


Istnieją, też zapiski twierdzące, że Władysław Warneńczyk, był homoseksualistą.
Henryk Walezy podobno też był homoseksualistą (patrz Paweł Jasienica).
Paweł Jasienica skrzętnie notuje domniemaną impotencję Michała I Korybuta.
Jan Sobieski i Maria "Marysieńka" D'Arquien, nie mieli wesela, ino jak zapisali im współcześni, od razu po uroczystościach kościelnych udali się do łoża.
Jan Kazimierz słynął ze swych licznych romansów, a przy tym, z wpadek jakie mu się przy tej okazji często zdarzały. Oto dwie najsłynniejsze:
- seksualna teoria Potopu Szwedzkiego, wiele źródeł twierdzi, niekoniecznie słusznie bo Radziejowski został wygnany, a nie sam uciekł, że Potop spowodowała niefortunna noc, którą Jan Kazimierz spędził, z żoną w/w. Na skutek jej Radziejowski miał uciec do Szwecji i spowodować najazd Szwedów .
- podczas jednej z nocnych wycieczek do kochanki król został pojmany przez własnych dworzan, którzy wzięli go za złodzieja (bo kto inny mógł wchodzić oknem).
August II Mocny wg. legendy miał łamać rękami podkowy, inną słynną jego cechą było kobieciarstwo. Jego kochanki szacuje się na ponad 300 dam, przy czym z mało, którego z tych "związków" nie narodziło się dziecko. Na utrzymanie tych panien miał rzekomo łożyć sumy zbliżone do wydatków na Wojsko. Szkoda, że ten król nie był równie dobrym wodzem co kochankiem.
Kolejnym słynnym wybrykiem tego króla był pomysł pokazywania się, z dwoma Kochankami- Polką i Saksonką, miało to świadczyć, o tym, że trony obu tych krajów traktuje na równi.
Stanisław August Poniatowski miał romans z Carycą Katarzyną, czego owocem była ich wspólna córka. Współcześni kronikarze zanotowali wszakże, że Caryca była osobą o niepohamowanym temperamencie seksualnym.


© Jakub Pączek

Dlaczego o nim jest ta strona - moja ocena jego postaci.
Krótka historia rodu Wiśniowieckich oraz jego rodowód i herb.
Pełna lista tytułów i urzędów Jeremiego.
Dzieciństwo i lata od 1612 do 1632.
Smoleńsk, Ochmatów i lata 1632-1647.
Powstanie Chmielnickiego, Konstantynów, Piławce (1648).
Zbaraż i Zborów (1649).
Beresteczko i śmierć (1650-1651).
Historia jego pochówku.
Syn większy od ojca - życiorys syna Jeremiego - Michała Korybuta Króla Polski.
Artykuł pt."Kniazia Jaremy Nieporozumienie".
strona główna